Wpływ odzieży na jakość druku jest tematem zbyt rzadko poruszanym.
Zazwyczaj przy wyborze odzieży pod druk kierujemy się ceną, kolorystyką, fasonem, marką, gramaturą, jednocześnie zakładamy, że powyższe decyzje nie mają wpływu na nadruk.
W praktyce jest jednak inaczej.

Z punktu widzenia procesu druku najczęściej spotykanym problemem z jakim się musimy zmierzyć jest skład chemiczny dzianiny (lub tkaniny)
W znakomitej większości przypadków drukujemy na 100% bawełnie. Część kolorów czy też wzorów dzianin zawiera domieszki, przeważnie poliestru, lycry, wiskozy itp.
Tak jest np. w przypadku kolorów melanżowych.
Domieszki sztuczne mogą powodować (i przeważnie powodują) migrację barwnika pod wpływem temperatury do nadrukowywanej farby. Skutkuje to tym, że kolory jakie nadrukowujemy, zwłaszcza czyste, żywe, jasne, zostają zabrudzone, niejako „gasną”.
Biel farby staje się (w zależności od koloru materiału) szarawa, zaróżowiona, w inny sposób zabarwiona. Kolorystyka wzoru zostaje zmieniona.
Szczególnie rzuca się to w oczy gdy część nakładu drukowana jest na bawełnie 100% a część na materiale z poliestrem (np. zamówienie jest na 100 czarnych koszulek i 20 czarnych bluz – które często mają domieszkę).
Ten sam wzór wygląda po wydruku inaczej właśnie ze względu na skład materiału!
Naszym standardowym działaniem jest (zakładając, że znamy skład tkaniny) użycie specjalnych farb podkładowych blokujących migrację barwnika. To jest dodatkowa warstwa farby zatem nadruk staje się trochę grubszy, sztywniejszy.
Używamy też podkładowej bieli z dodatkami blokującymi. Te sposoby, jak również obniżanie temperatury utrwalania nie zawsze odnoszą skutek. Są takie barwniki i domieszki w tkaninach, które niezależnie od naszych starań barwią nadruk.
Wyjściem z takiej sytuacji może być np. zmiana problematycznej odzieży na inny rodzaj, lub pogodzenie się z faktem, że nadruk wygląda na tych wyrobach trochę inaczej.

Innym problemem w druku związanym bezpośrednio z wyborem odzieży jest krycie farby, brak gładkości, wychodzące z farby włókna dzianiny.
Dzianiny i tkaniny wykonywane są z przędzy różnego gatunku.
Najtańsze wyroby, klasy popularnej wykonywane są z przędzy typu „open end” , z krótszych włókien, które powodują, że ten typ dzianiny jest stosunkowo szorstki.
Dzianiny są produkowane w różnej gęstości splotu: te tańsze przeważnie w niższej. Dodając jeden czynnik do drugiego…otrzymujemy materiał mogący sprawić problem w druku.
Na szorstkim materiale trudniej się drukuje, trzeba często nanosić dodatkowe warstwy farby aby jej krycie było odpowiednie. Szczególne wyzwanie ten typ dzianin stawia nadrukom typu fotograficznego, gdzie kolory przenikają płynnie jeden w drugi. Czasem dobre odwzorowanie płynnych przejść tonalnych na rzadkich, szorstkich dzianinach jest prawie niemożliwe. Polecamy wtedy koszulki wyższej jakości, z bawełny czesanej, również te o gęstszym splocie, gładsze, przez to droższe, ale gwarantujące dobrą jakość druku i znakomity efekt końcowy.
Użycie wyrobów wyższej jakości sprawia, że nadruki wyglądają lepiej nawet po wielu praniach.

Na efekt druku ma wpływ również kolorystyka wyrobu. Koszulki czarne i ciemne wymagają (aby uzyskać na nich żywe, czyste kolory farby) nakładania białego podkładu. Zdarza się, że jedna warstwa nie wystarczy i wtedy nakładamy dwie (lub więcej!)
Na kolorach pastelowych, jasnych ten problem nie występuje.