Druk folia flex, flock i druk cyfrowy

Specjalne folie typu flex i flock to jeden ze sposobów realizowania nadruków. Polega on na użyciu plotera tnącego do wycięcia z folii kształtu wzoru a następnie na wgrzaniu go w docelowy materiał pod ciśnieniem i w wysokiej temperaturze.

Nadruk wykonany flexem oraz flockiem jest trwały i nie traci koloru przez praktycznie cały okres użytkowania. Przeznaczony jest do wzorów o nieskomplikowanym kształcie i stosunkowo niewielkiej liczbie kolorów. Ograniczeniem występującym w tej technice jest minimalna wielkość najmniejszego wycinanego elementu (ok. 1 mm). Należy mieć na uwadze, że niemożliwe jest wykonanie tą metodą elementów bardzo szczegółowych.

Folia Flex

Jest to folia o matowej lub połyskliwej powłoce. Do wyboru jest umiarkowana paleta barw jednolitych (sprawdź kolory) oraz kilka folii imitujących np. jeans, chrom lub hologram.

Folia Flock

Charakterystyczną cechą tej foli jest jej powierzchnia przypominająca zamsz czy plusz. Flock jest grubszy od folii Flex. Występuje w umiarkowanej palecie barw (sprawdź kolory). Nadaje się do zastosowania w przypadku bluz polarowych, na których trudne jest stosowanie innych metod nadruku. Wszędzie tam, gdzie sitodruk jest niewskazany do zastosowania proponujemy użycie folii.

Druk cyfrowy na folii

Druk wykonywany jest przez ploter drukujący na specjalnej folii termotransferowej. Tak wydrukowany wzór jest następnie wycinany przez ploter tnący i wgrzewany w materiał pod ciśnieniem i w wysokiej temperaturze.

Niewątpliwą zaletą druku cyfrowego na folii (w porównaniu do folii flex i flock) jest możliwość odwzorowania palety kolorów CMYK. Jest to szczególnie przydatne w przypadku bogatych kolorystycznie wzorów, ilustracji i fotografii, które mają później zostać umieszczone na odzieży.